![]() |
Terry Pratchett |
Swoją pierwszą pracę opublikował w wieku 15 lat. Do dnia dzisiejszego sprzedał ponad 50 milionów książek. Jest najlepiej sprzedającym się pisarzem w Wielkiej Brytanii. Już w latach 80` pióro zastąpił pierwszym komputerem z edytorem tekstu. Od 1992 roku komunikuje się z fanami za pomocą samodzielnie administrowanej grupy usenet w internecie. Wybudował własne obserwatorium astronomiczne w przydomowym ogródku.
Terry Pratchett – postać kultowa w świecie miłośników fantasy. Stworzył kompletną krainę będącą alegorią naszej rzeczywistości – Świat Dysku. W ponad 40 tomach zapełnił płaską ziemię spoczywającą na grzbietach czterech słoni, stojących na skorupie wielkiego żółwia, dziesiątkami zapadających w pamięć bohaterów.

Pratchett został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1998 roku. Kapituła uhonorowała go za zasługi dla literatury. Niech komentarz pisarza posłuży za krótki przykład jego twórczości.
- Sądziłem, że “zasługi dla literatury” oznaczają powstrzymywanie się od pisania. – powiedział.
W świecie literackim jego znakiem rozpoznawczym są rozbudowane wielopiętrowe przypisy, zazwyczaj nie występujące w beletrystyce. Przypisy najczęściej komentują narrację i wprowadzają elementy humorystyczne. Drugim najbardziej znanym elementem jego stylu jest zapisywanie kwestii wypowiadanych przez Śmierć KAPITALIKAMI i z pominieciem początkowej pauzy (w oryginale cudzysłowiu).
Terry Pratchett aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody. Wynikiem jego wizyty na Borneo w 1995 roku gdzie obserwował orangutany na wolności i kręcił o nich program dla BBC jest wykreowanie jednej z najbardziej charakterystycznych postaci w Świecie Dysku. W wyniku magicznego wypadku na Niewidocznym Uniwersytecie tamtejszy bibliotekarz zamienił się w orangutana właśnie i pod tą postacią występuje w większości książek o Świecie Dysku. “Uuuk uuuk” to jego jedyna kwestia, niosąca zazwyczaj więcej treści niż możnaby się się spodziewać. Wiele grup fanowskich wspiera akcje charytatywne mające na celu ochronę dzikiej przyrody a orangutanów w szczególności.
Pratchett to zapalony fan nowych technologii. W pierwszy komputer zaopatrzył się już w 1981 roku a od czasu kiedy miniaturyzacja na to pozwoliła nigdzie nie rusza się bez przenośnego komputera do pisania. Aktywnie uczestniczy w procesie adaptacji jego dzieł na gry komputerowe.
- Lubię gry, które są inteligentne i posiadają pewną głębię – mówi. Jego ulubiona gra to Half-Life 2. Jak to zwykle bywa w jego przypadku umieścił swoje zainteresowanie w Świecie Dysku pod postacią magicznego komputera Hex, wynalazku niezbyt kompetentnych magów z Niewidocznego Uniwersytetu.
W świecie realnym znany jest z zamiłowania do czarnych kapeluszy.
Od 2007 roku powoli zamyka wszystkie wątki i przygotowuje swoich fanów do swojego zamilknięcia. Choroba Alzhaimera odbiera mu to co najcenniejsze dla każdego pisarza – wyobraźnię i władze umysłowe. Być może to właśnie świadomość utraty zdolności kreacji, obserwacji i komentowania świata, kontaktu z fanami, ciekawości i wszystkiego co w życiu cenił popchnęła go ku bardzo kontrowersyjnej aktywności – walki o prawo do eutanazji.
Cały świat, nie tylko ten skupiony wokół fanów fantasy, usłyszał o Terrym Pratchett`cie w 2011 kiedy to BBC wyemitowało nakręcony wspólnie z nim film “Decydując się na śmierć” opowiadający o brytyjskim milionerze poddającym się eutanazji w szwajcarskiej klinice.
Jakkolwiek zakończy się się jego walka, czy to z chorobą, czy z samym sobą jedno jest pewne. Pratchett na stałe zapisał się w pamięci milionów ludzi. Od dekad dostarcza nam dobrej rozrywki i przemyca przy tym nieco głębszej myśli. Inspiruje i zmienia świat. Oby to trwało jak najdłużej… Choroba jest ślepa.
niestety, ale to prawda, choroba nie wybiera
nikt się przed nią nie ukryje..
szkoda :/
Wybitne umysły mogłyby się chociaż przed takim świństwem jak alzhaimer schować
Fajny pomysł na nową serię, chętnie poczytam o sylwetkach autorów
Bardzo smutne. Alzheimer – szczególnie dla pisarza – jest naprawdę czymś niewyobrażalnie strasznym. Popieram walkę o prawo do eutanazji, sama się za nim opowiadam.