Luther [RECENZJA FILMU]

Luther [RECENZJA FILMU]
Luther. Recenzja
Mroczny Londyn, detektyw przytłoczony swoją trudną pracą i zbrodnia niemal idealna. Wydarzenia z pierwszego odcinka zaważą na dalszej historii i popędzą ku niespodziewanemu finałowi. Luther to gratka dla wszystkich wielbicieli kryminałów.
Zazwyczaj nie recenzuję tasiemców robiąc wyjątek tylko dla seriali komediowych. W innych gatunkach niemal nigdy nie udaje się utrzymać historii na równie wysokim poziomie przez cały okres produkcji. Dlatego miniseriale uważam za idealnie wyjście z tej sytuacji. Trzymają niemal filmową jakość nie pozwalając znudzić się bohaterami i ich zbyt długimi przygodami.

Idris Elba

Luther to detektyw londyńskiej policji zajmujący się najtrudniejszymi sprawami kryminalnymi. Kłopoty w pracy bardzo mocno odbiły się na jego życiu rodzinnym. Zbytnie zaangażowanie w los ofiar, rozpatrywanie każdego błędu niemal doprowadziły go do autodestrukcji. To było za dużo dla żony Johna Luthera. Rozwód zbiegł się w czasie z pracą nad złapaniem niezwykle inteligentnej psychopatki.

Kobieta popełniła zbrodnię niemal idealną. Niemal idealną, ponieważ została przejrzana przez Luthera, któremu jednak nie udało się zebrać dowodów satysfakcjonujących wymiar sprawiedliwości. Rozpoczęła się gra wiodąca ku nieoczekiwanym skutkom.

Tłem dla historii Luthera i jego nowej znajomej są sprawy prowadzone przez tego detektywa. O ile na początku pochwaliłem ideę miniserialu to tutaj muszę wytknąć pewną niedoskonałość. Najwięcej do narracji wnoszą pierwsze dwa i ostatnie dwa odcinki. Środek to typowe zastanawianie się kto zabił, znane z innych tego typu produkcji. W środkowej części historii niezwykle ciekawa postać genialnej psychopatki nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Skrócenie produkcji z sześciu do 5 a może nawet 4 odcinków w ogóle by jej nie zaszkodziło.

Ruth Wilson

Na szczególną pochwałę zasługuje kreacja Johna Luthera granego przez brytyjskiego aktora Idrisa Elbę. W jego roli na ekranie nie widać ani odrobiny fałszu. Na ekranie obserwujemy glinę tylko na pozór twardego jak skała a naprawdę nie radzącego sobie z otaczającą rzeczywistością. Widzimy wszystkie emocje i odcienie szarości towarzyszące pracy policjanta. Idris Elba za rolę w tym serialu został uhonorowany Złotym Globem dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

Dla kontrastu jego serialowa partnerka, psychopatka Alice Morgan wypada bardzo przeciętnie. Ruth Wilson gra z pewną manierą, niemal na jednym beznamiętnym, czasami śmiesznym a nie niepokojącym wyrazie twarzy. Zdaję sobie sprawę, że problemy z wyrażaniem emocji to cecha psychopatów. Mimo wszystko moje subiektywne wrażenie nie jest najlepsze. Tej postaci brakuje pazura.

Zagranie osoby z zaburzeniami psychicznymi to niezwykle trudne zadanie aktorskie. Jego dobre wykonanie gwarantuje zapisanie się na stałe w pamięci widzów. Tym razem nie mamy do czynienia z tym przypadkiem.

Mimo kilku uwag serial wciąga i zapewnia kilka godzin dobrej rozrywki. Realizacja filmu stoi na najwyższym światowym poziomie. Wyjątkowo ciekawie w tej produkcji prezentuje się Londyn ze swoją deszczową aurą mrocznymi zaułkami.

Polskie wydanie to standardowy box z dwiema płytami DVD w środku. Na nich znajdziemy typowe funkcje: napisy i wybór ścieżki dźwiękowej. Brakuje materiałów dodatkowych, wywiadów i zajrzenia za kulisy.

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter
Prawdziwy ekranowy psychopata
Recenzja serialu Luther powstała dzięki

Cześć. Jestem Darek i to ja tutaj bloguję. Zostań moim kumplem korzystając z przycisków u góry. Będzie mi miło właśnie z Tobą porozmawiać o kulturze w bardziej osobisty sposób niż tutaj - na blogu.

One Response for this post

 1. Agata P
  Agata P
  | |

  Uwielbiam pierwszy sezon Luthra, na drugim utknęłam w połowie, sama nie wiem dlaczego. Jak dla mnie Ruth Wilson świetnie zagrała Alice – beznamiętną psychopatkę, praktycznie nie okazującą uczuć, lub robiącą to w nietypowy sposób. Pewnie kwestia gustu – bez Alice nie wyobrażam sobie tego serialu.

  Pozdrawiam

  Reply

Leave a Reply

Name
Name*
Email
Email *
Website
Website

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress