Światowy Dzień Radia
Był wczoraj… Jednak na swoje usprawiedliwienie mam to, że spędziłem go w radiu. Przygotowywałem i prowadziłem audycję na temat ważnych polskich radiostacji. Wybrałem trzy, o których warto coś powiedzieć i napisać.
Zestawienie dla tych, którzy wczoraj nie słuchali

Radiostacja „Błyskawica”
Powstańcza radiostacja nadająca w Warszawie od 8 sierpnia 1944 do końca powstania. Nadawała wiadomości z Warszawy, ale także z innych frontów. Dzięki niej Warszawiacy wiedzieli co dzieje się w mieście, a cały świat znał sytuację naszej stolicy. Radio emitowało także programy artystyczne mające na celu utrzymywać na duchu walczących. W zamieszczonym filmie możecie wysłuchać m.in recytacji wiersza „Apel Warszawy” autorstwa Zbigniewa Jasińskiego „Rudego”.
Sygnał z Warszawy dzięki „Błyskawicy” docierał do Londynu, a nawet do wybrzeży USA. Wierna kopia radiostacji znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Możecie ją zobaczyć u samej góry postu. Co roku w rocznice nadania pierwszego komunikatu z Warszawy nadawane są audycje okolicznościowe
Radio Wolna Europa
RWE to rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych i realizująca politykę USA. Radio swoją misję określało następująco: „Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji idei”.
Szacuje się, że radia słuchało od 70 do 80 procent intelektualistów w Polsce. Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że bardziej opiniotwórczego medium w naszej historii nie było. Posłuchajcie Jana Nowaka Jeziorańskiego rozpoczynającego działalność polskiej sekcji RWE w 1952 r.
Trójka
Moje małe zestawienie zacząłem od radiostacji historycznych, a teraz radio ważne dla mnie osobiście – Trójka. Trójka ukształtowała mój gust muzyczny na co najlepszy dowód macie u góry. Miałem niesamowite szczęście zapowiedzieć z +Lidką naszą ulubioną piosenkę na Liście Przebojów, której słuchamy nałogowo już od lat.
Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że Trójka muzycznie wychowała nie tylko mnie, ale całe pokolenia Polaków. Program Trzeci został założony w 1962 roku z polecenia PZPR. Jako jedyne radio w Polsce prezentowało zachodnią muzykę i promowało polskie niepokorne zespoły.
Od zawsze Trójce zarzucało się, że była tylko wentylem bezpieczeństwa regulującym nastroje społeczne w czasach PRL-u. Nie mnie oceniać, wiem jednak, że bez Trójki nie byłoby Perfectu, Maanamu, Lombardu, Republiki i wielu innych polskich zespołów.
Popatrzcie tylko na korytarz prowadzący do studia. Trójka to kawał polskiej kultury!
Świetny artykuł
Nie wyobrażam sobie życia bez radia. Namiętnie słuchałam powieści w odcinkach i słuchowisk. A Trójkę uwielbiałam.
I love what you guys are usually up too. This kind off clever work and exposure!
Keep up the aqesome works guys I’ve included you guys to blogroll.